БЪЛГАРИЯ – ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА

„БЪЛГАРИЯ – ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“

Модул 3 „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“

                ПГВМ „Проф. д-р Г. Павлов“, за първи път участва в НП „България – образователни маршрути“ през учебната 2024/2025 г.

Чрез програмата учениците ще имат възможност да докоснат реални исторически артефакти, да усетят автентичната атмосфера на времето, да участват в ролеви игри.

 В този смисъл, придобиването на повече информация и допълнителното онагледяване на учебното съдържание по време на обучението повишават познавателните способности и позволяват обогатяване на представите и разширяване на знанията на учениците по даден предмет.

Подходяща база за успешното прилагане на подобен подход е използването на възможностите на Регионалния Исторически Музей – Добрич (РИМ), където освен различните експозиции, са организирани и образователни програми за ученици от гимназиален етап на обучение.

Педагогическият колектив реши да се възползва от съществуващата алтернатива и има намерение ученици от IX и X клас през учебната 2024/2025 г., да имат възможност да участват в съвместна образователна програма с РИМ –гр. Добрич

В рамките на проекта, представители на Регионален клуб „46-ти пехотен Добрички полк” ще гостуват в училището с историческа възстановка на живи картини от българската история.

Основни цели: Целта на програмата е създаване на условия за надграждане на знанията и уменията на учениците, както и възможности за социализация и общуване на учениците и педагогическите специалисти извън училищната и семейната среда с цел получаване на трайно интегрирано знание и меки умения, които подобряват личностното развитие.

Придобиването на знания чрез преживяване извън училището, в реална среда чрез различни образователни маршрути, които включват обекти в тематичните направления: история и археология – от древността до днес; география и икономика – от недрата на земята и минералите до икономическите предизвикателства в реалния живот; биология, биоразнообразиe и екология – в природата и живота с всичките си проявления; изкуства, архитектура и литература – пренесени от векове за векове; етнография, фолклор и занаяти – традиции, съхранили страната и влезли в голямата съкровищница на света и т.н., допринасят за личностното и гражданско развитие на учениците, за патриотичното им възпитание, както и за придобиване на трайно, интегрирано знание.

Основни резултати:

             – Затвърдени и надградени знания и умения, придобити в училище чрез наблюдения,

проучване и преживяване в реална среда в различни образователни маршрути по съответните направления;

            – Придобити умения за правилен модел на поведение чрез проява на толерантност, ефективна комуникация, умения за работа в екип и социално емоционална интелигентност;

             – Получено интегрирано знание за България.